Elektronika, mikrokontrolery, programowanie, komputery, sieci ... to moja praca i moje hobby
Menu Elektronika - projekty - FOTO eKamSoft.pl  

Start
O mnie
Copyright
Elektronika
- Poradniki
- Projekty
- Linki
Kociaki
Kontakt

FOTO

W swoich konstrukcjach konserwatywnie używam elementów przewlekanych (THT). Ale cóż świat poszedł do przodu i coraz więcej elementów jest już wykonywanych tylko w technologii SMT. O ile wyprowadzenia są w odstępach 50 milsów a ścieżki mają grubość od 20 milsów w góre świetnie sprawdza się metoda wykonywania obwodów drukowanych metodą termotransferu (żelazkową). W przypadku cieńszych scieżek niestety czasami zdażają się niezauważalne gołym okiem przerwy, nieruwnomierności w rozkładzie toneru, zgrubienia, przewężenia itd. Tutaj z pomocą przychodzi metoda fotochemiczna czyli pokrywanie płytki lakierem fotoaktywnym, naświetlaniem, wywoływaniem oraz wytrawianiem. Jako że i mnie się przytrafiły takie układy postanowiłem rozbudować warsztat o suszarkę oraz naświetlarkę do metody fotochemicznej.

Do budowy naświetlarki postanowiłem wykorzystać gotowe urządzenie zawierające lampy UV o odpowiedniej długości fali. Jest to lampa uf do paznokci (do utwardzania powłoki lakieru). Lampę taką można kupić za kilkadziesiąt złotych. Zawiera cztery świtlówki oraz elektronikę sterującą (zapłon i świecenie). Pozostało dobudować do tego obudowę oraz sterownik czasowy.

Obudowa (zdjęcia poniżej) została wykonana z płyty meblowej (laminowanej) o grubości 18 mm. Wnętrze zostało dodatkowo wyklejne folią aluminiową naklejoną na cienki styropian dzięki czemu światło zostaje rozproszone i bardziej równomiernie naświetla płytkę. Płytka wraz z wydrukiem obrazu ścieżek na kalce technicznej jest umieszczana na płycie wykonanej z 5 mm plexi. Z góry dodatkowo jest dociskana pokrywą wykonaną z gąbki pokrytej czarną takaniną.

Elektronikę sterującą naświetlarką można podzielić na kilka bloków. Jednym z nich jest sterownik świetlówek uv wymontowany z lampy uv. Zasila on cztery świetlówki i jest sterowany (załączany i wyłączany) z płytki logiki za pomocą przekaźnika. Kolejnym blokiem jest zasilacz. Składa się z filtra zakłuceń, transformatora sieciowego oraz stabilizatora na układzie 7805 pracującego w standardowej konfiguracji. Zasilacz dostarcza napięcia 5V. Dodatkowo jest jeszcze potrzebne napięcie 12V do zasilania przekaźnika załączającego lampy uv. Napięcie to jest pobierane bezpośrednio z mostka i jest niestabilizowane. Następnym blokiem jest zespół wyświetlaczy wraz z przyciskami sterującymi znajdujący się płycie czołowej. W bloku tym pracują zielone wyświetlacz wraz z driverami szeregowymi MBI5167. Ostatnim blokiem jest główny układ logiki zrealizowany na mikrokontrolerze PIC16F876A wraz z układem generatora dźwięków opartym na mikrokontrolerze PIC16F684 wraz ze wzmacniaczem małej częstotliwości LM386 oraz pamięć 24C08 służąca do zapamiętywania nastaw.

Programy obsługi mikrokontrolerów głównego i dźwięku zostały napisane w języku C w środowisku MPLAB IDE oraz skompilowane do formatu HEX kompilatorem HITECH. Kody programów zostały podzielone na kilka bloków rozdzielonych nagłówkami z komentarzy które wyjaśniają pełnione zadanie każdego z nich.

Na zakończenie zestawienie materiałów i linków niezbędnych/przydatnych do wykonania naświetlarki oraz kilka zdjęć ilustrujących szczegóły jej budowy oraz funkcjonowania.

- Schemat ideowy bloku głównego.
- Schemat montażowy bloku głównego.
- Projekt płytki bloku głównego.
- Schemat ideowy bloku wyświetlaczy.
- Schemat montażowy bloku wyświetlaczy.
- Projekt płytki drukowanej bloku wyświetlaczy.
- Schemat ideowy bloku przycisków.
- Schemat montażowy bloku przycisków.
- Projekt płytki drukowanej bloku przycisków.
- Projekt panelu przedniego.
- Program w wersji źródłowej bloku głównego.
- Program w wersji skompilowanej bloku głównego.
- Program w wersji źródłowej bloku dźwięku.
- Program w wersji skompilowanej bloku dźwięku.

- Laminat, chemia do płytek drukowanych (www.tele-elektronika.com.pl).
- Elementy elektroniczne (www.maritex.com.pl).

Rafał Szulc


Copyright (c) by eKamSoft 1974-2024