Elektronika, mikrokontrolery, programowanie, komputery, sieci ... to moja praca i moje hobby
Menu Elektronika - projekty - SOLO eKamSoft.pl  

Start
O mnie
Copyright
Elektronika
- Poradniki
- Projekty
- Linki
Kociaki
Kontakt

SOLO

Od jakiegoś czasu nosiłem się z zamiarem zautomatyzowania oświetlenia w domu. Chodzi oczywiście o to aby nie biegać do przełącznika. Ale każda lampa jest inna i potrzebuje innego "impulsu" do tego aby się włączyć. Jedna z nich znajdująca się w łazience idealnie nadawała się do sterowania czujnikiem PIR. Dodatkowo idąc z duchem czasu lampa miała być zrealizowana na diodach led. I tak powstał projekt SOLO.

Zasadniczo wszystko co najważniejsze widać na załączonych zdjęciach. Złącze ICSP JP3 służy do programowania mikrokontrolera w układzie. Jego układ pinów jest zgodny pod względem kolejności z programatorem PICKIT 2 (Vpp,Vdd,Vss,DAT,CLK). Podczas programowania należy pamiętać o rozłączeniu zwory JP2 aby zasilić tylko programowany układ. Małych wyjaśnień wymaga moduł led (jest ich osiem). Jako diody świecące mocy zostały użyte diody 5730. Jako radiator został zastosowany profil 5723 w rozmiarze 78mm x 50mm x 35mm. Kolejna sprawa bardzo ważna to aby pomiędzy płytkę a radiator dać pastę termoprzewodzącą. Osobiście dodałem ją jeszcze pod każdą diodą led.

I na koniec jeszcze kilka uwag praktyczno-obserwacyjnych. Diody led pracują przy prądzie 45mA. Zgodnie z dokumentacją powinnym przy tym prądzie świecić z mocą 15 lumenów. Co przy 28 diodach na moduł i 8 modułach daje jasność 3360 lumenów co odpowiada tradycyjnej żarówce o mocy około 220W. Podczas testów moduły na wolnym powietrzu (pokój) nagrzewały się maksymalnie do temperatury 13 stopni celcjusza powyżej otoczenia.

Program obsługi mikrokontrolera został napisany w języku C w środowisku MPLAB X IDE oraz skompilowany do formatu HEX kompilatorem XC8. Kod programu został podzielony na kilka bloków rozdzielonych nagłówkami z komentarzy które wyjaśniają pełnione zadanie każdego z nich.

Na zakończenie zestawienie materiałów i linków niezbędnych/przydatnych do wykonania interfejsu oraz kilka zdjęć ilustrujących szczegóły jego budowy oraz funkcjonowania.

- Schemat ideowy bloku zasilania led.
- Schemat montażowy bloku zasilania led.
- Projekt płytki drukowanej bloku zasilania led.
- Schemat ideowy bloku logiki.
- Schemat montażowy bloku logiki.
- Projekt płytki drukowanej bloku logiki.
- Schemat ideowy bloku złączy zasilania modułów led.
- Schemat montażowy bloku złączy zasilania modułów led.
- Projekt płytki drukowanej bloku złączy zasilania modułów led.
- Schemat ideowy modułu led.
- Schemat montażowy modułu led.
- Projekt płytki drukowanej modułu led.
- Program w wersji źródłowej.
- Program w wersji skompilowanej.

- Laminat, chemia do płytek drukowanych (www.tele-elektronika.com.pl).
- Elementy elektroniczne (www.maritex.com.pl).
- Elementy mechaniczne (www.castorama.pl).

Rafał Szulc


Copyright (c) by eKamSoft 1974-2023